Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnası
#1
193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mülga mükerrer 20 nci maddesi yeniden düzenlenmiş ve 10/2/2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Buna göre;

Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilen ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75.000 TL’ye kadar olan kısmı, aşağıdaki şartlarla gelir vergisinden müstesnadır. Mezkur Kanunda bahse konu kazanç istisnası ile ilgili birtakım şartlar belirlenmiştir:
-İşe başlama bildiriminin yasal süresi içinde yapılması,
-Kendi işinde bilfiil çalışmak ya da işi bizzat sevk ve idare etmek.

Özellikli durumlar :

a) Ortaklık Durumu
Adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmak suretiyle faaliyette bulunan mükellefler de ayrı ayrı istisnadan yararlanabilir.
b) Devir Durumu
Bir işletmenin veya mesleki faaliyetin devralınması halinde, istisnadan yararlanılabilmesi için işletmenin ya da mesleki faaliyetin devralındığı kişinin eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dâhil) kan veya kayın hısımlarından olmaması gerekmektedir.
c)  Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması gerekmektedir.
Yararlanılacak istisna tutarı :
İstisna, her dönem için yıllık 75.000 TL olarak uygulanacak ve istisna tutarının altında kazanç elde edilmesi durumunda istisnadan yararlanılmayan tutar bir sonraki yıla devredilmez.
Aklınıza takılan hususları buradan tartışabiliriz arkadaşlar...
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi