Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ev hanımlarına ve iş kuracak bayanlara destek
#1
Kadın girişimciler için hibe şeklinde ödeme yapan ve faizsiz kredi imkanı sunan tek devlet kurumu KOSGEB’dir. KOSGEB her alanda ve her sektörde olduğu gibi girişimcilere destek vermek için Uygulamalı Girişimci Eğitimi alınmasını ön koşul olarak sunmaktadır. Daha önceden eğitim alan kişilerin bu eğitimleri tekrar almalarına gerek yoktur. Fakat eğitim almayan kadın girişimciler eğitim başvurularını, İş-Kur birimlerine ya da bağlı bulundukları il ve ilçelerdeki KOSGEB merkezlerine, şahsen yapmaları gerekmektedir. Girişimcilik eğitimi başvurusunda bulunan kadın girişimcilere küçük bir yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Bu testler, başvuru yaptığınız il ya da ilçe birimlerine göre 20 ya da 30 sorudan oluşmaktadır. Daha evvelden çıkmış olan sınav sorusu örneklerine ilgili İnternet sayfalarından ulaşabilirsiniz. Yapılan testleri başarılı olarak geçen girişimciler uygulamalı girişimcilik eğitimi almaya hak kazanmış olurlar. Eğitimlerin düzenlenmesi için yeterli başvuru sayısının tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde eğitimler kursiyerlere ücretsiz olarak verilmektedir. Planlı olarak düzenlenen eğitim tarihleri KOSGEB’in resmi sitesi üzerinden ilgililere duyurulur. Bu eğitimleri başarılı bir biçimde tamamlayan kadın girişimciler artık iş yerini açabilir pozisyona gelir ve masraflarını karşılamak için Girişimcilik destek programına başvuru yapabilirler. 

Kadın girişimcilere hibe ve devlet destekli kredi imkanı

KOSGEB kadın girişimcilere, devlet teşvikli 50 bin TL hibe olanağını sunar. Özellikle ev hanımları için büyük fırsatlar ile sunulur. 50 bin TL’lik geri ödemesiz hibe geçtiğimiz yıl içerisinde yürürlüğe girmiş ve başvuruda bulunan vatandaşlara verilmeye başlanmıştır. Sizler de bu avantajlardan yararlanarak tasarladığınız aklınızdaki, hayalinizdeki pastaneyi, cafe&bistroyu, ev yemekleri lokantasını, kafeteryayı, güzellik merkezini, giyim mağazasını, kuaförü ya da tuhafiye gibi aklınıza gelen pek çok alan için güzel bir şekilde iş yeri planı hazırlayıp, iş yeri kredisi alabilirsiniz.
KOSGEB girişimcilik destek programı
Girişimcilik destek programı 2017 yılında da kendi işini kurmak isteyen potansiyel gruptaki kişilere devlet teşviği sunmaya devam etmektedir. Bu bağlamda 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi olanağı tanınmaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyen kadın girişimcilerin mutlaka uygulamalı girişimcilik eğitimini bitirdiklerine dair kursu bitirme belgelerinin olması gerekmektedir. Eğitimleri başarılı bir biçimde sonlandıran kadın girişimciler açtıkları iş yerleri için yaptıkları masrafları bu program üzerinden geri alabilir. Girişimcilik destek programı için yapılması gerekenler şunlardır;
 
*KOSGEB veri tabanına kayıt olmak
*Kobi beyannamesi formunun doldurulması

*Kobi bilgi dokümanı doldurulması

*İş planı projesi hazırlanması

*Faturaların tanzim edilmesi

*İş yeri belgelerinin hazırlanması
Kadın girişimcilerin hazırladığı iş planı projesi kabul görmesi durumunda, iş yeri için yapılan harcamaların belirli bir yüzdesi hibe olarak geri alınmaktadır.

Kadın girişimci kredisi avantajları nelerdir?

Kendi işinin patronu olmak isteyen kadın girişimciler, Girişimcilik destek programından engelli, gazi, şehit yakını hariç olmak üzere daha avantajlı bir biçimde yararlanırlar. Devlet bir çok alanda olduğu gibi kadınları bu alanda da desteklemeye devam etmektedir. Ve kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına kredi olanaklarında teşvik edici ayrıcalıkları kadın girişimcilerin hizmetine sunmuştur. Kısaca özetleyecek olur isek; Kadın girişimciler, diğer girişimcilere istinaden var olan desteklerden %20 oranında daha avantajlı olarak faydalanırlar. Konuyu rakamlarla ele alırsak;
 
Örneğin 3. derece bölgede bir işletme açacak olun. Bu işletmenizin kuruluşundan kira ödemelerine kadar bazı harcamalar için 55 bin TL harcama yaptığınız takdirde KOSGEB’den 50 bin TL geri ödemesiz hibe sağlanma imkanı bulunmaktadır. Böylece harcamalarınızın % 90’ını geri ödemesiz bir devlet desteği ile sağlamış olursunuz.
 
Ziraat bankası kadın girişimci destek paketi

Ziraat bankası bayanların ticari hayatta daha fazla güçlenmesi adına, birbirinden avantajlı bankacılık ürün ve hizmetlerini içeren kadın girişimci destek paketini sunar. Bununla birlikte hazine destekli kredi garanti fonu kefalet desteği düşük faizli kredi kullanma olanağı da yine kadın girişimci destek paketinde bulunmaktadır.
Bu ürünün özelliklerine göz atacak olursak;
Yıllık kart ücreti olmadan Kobi kart tahsisi,
Mobil veya İnternet bankacılığı üzerinden yapılan bütün havale ve EFT’ lerde masrafsızlık,
Kredi tahsis ücretinde %50 indirim,
60 aya varan nakit kredilerde (iş yeri alımlarında 96 ay) ayrıcalıklı fiyatlar,
Avantajlı POS ve ödeme kaydedici cihaz finansman teklifleri,
Dış ticaret işlemlerinde özel fiyatlama, kendiniz eşiniz ve 18 yaş üzerindeki çocuklarınız da dahil bireysel emeklilik planı teklifleri, teminat mektuplarına özel komisyon,
Ziraat sigorta güvencesi ile sektörel riskler gözetilerek teminatlandırılmış avantajlı sigorta hizmeti
gibi avantaj ve ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz. 
Cazibe Merkezi Programı Kapsamındaki Devlet Teşvikleriyle ilgili profesyonel danışmanlık desteği almak için info@tesvikler.net adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
© Teşvikler.net
 
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi